DHL ‘akıllı drone’ ile kargo hizmetine başladı!

By on 24 Mayıs 2019

DHL Express ile akıllı otonom hava aracı üreticisi EHang stratejik bir ortaklığa imza attı. Çin’in büyük şehirlerinde kapıya teslimat için yapılan ortaklıkla, tam otomatik ve akıllı drone’larla kargo gönderimi yapılabilecek. Verilen bilgiye göre atılan bu adımla, DHL Çin’de drone ile teslimat hizmeti veren ilk uluslararası hızlı hava taşımacılığı şirketi olmayı başardı.

DHL ‘akıllı drone’ ile kargo hizmetine başladı!

Taşımacılık alanında uluslararası hizmet sağlayıcısı DHL Express, tek taraflı teslimat süresini 40 dakikadan 8 dakikaya indiren sistem sayesinde, teslimat başına maliyeti % 80’lere varan oranda azaltırken, karayolu taşımacılığına göre daha az enerji tüketilmesini ve karbon ayak izinin küçülmesine olanak sunuyor.

Teslimatlar zamanında yapılabilecek

Teslimat çözümü olarak akıllı drone kullanımı, DHL’in teslimat kapasitesini geliştirirken; lojistik sektörüne getireceği yeni müşteri deneyimi ile sürdürülebilir büyüme ve ekonomiye katkı için yeni fırsatlar sağlayacak.

Çin’de son kullanıcıya hizmet veren işletmelerin (B2C) ve adrese teslim uygulamasının yaygınlaşmasıyla birlikte teslimat hizmetlerinde drone’ların kullanılması; özellikle şehir içinde kapıya teslim uygulamalarında giderek artan zamanında teslimat taleplerini karşılamak açısından önemli bir çözüm olarak görülüyor.

5 kg taşıma kapasitesine sahip

Dört kolunda sekiz pervanesi bulunan EHang Falcon’da, akıllı ve güvenli uçuş kontrol modülleri bulunuyor. Sözkonusu drone, dikey kalkış ve iniş, hassas GPS ve görsel tanımlama sistemleri, akıllı uçuş rotası planlama, tam otomatik uçuş ve canlı ağ bağlantısı gibi özellikleri bünyesinde bulunduruyor.

Sefer başına 5 kilograma kadar yük taşıyabilen drone’lar, tam otomatik ve akıllı çözümler olarak sevk edilen ürünün otonom bir şekilde yüklenmesini ve indirilmesini sağlayan akıllı istasyonlar arasında sefer yapabiliyor. Ekspres gönderilerin ayrılması, taranması ve depolanması gibi otomatik süreçlerle bağlantılı olan istasyonlar, yüz tanıma ve kimlik tarama gibi fonksiyonları da gerçekleştirebilecek.

Aşağıdaki videoyu izleyerek, hizmetin çalışma sistemi hakkında detaylı olarak fikir edinebilirsiniz.

You must be logged in to post a comment Login